Baner czasopisma
Skostniała struktura przeszłości czy elastyczny system przyszłości? Wybrane wskaźniki społeczno- gospodarcze na przykładzie Polski, Szwecji, Norwegii i Danii

Authors

Pages

Abstract

W artykule przedstawiono analizę wybranych wskaźników społeczno-gospodarczych w Polsce, Szwecji, Norwegii i Danii w celu opisania przebytej przez nie drogi i wskazania kierunku reform. Badane jest otoczenie instytucjonalne, w rozumieniu społecznym, a nie formalno-organizacyjnyn. Porównywane obszary obejmują zagadnienia ściśle związane z warunkami prowadzenia przedsiębiorstwa i jakością życia, mające swoje odzwierciedlenie zarówno w danych statystycznych zbieranych przez specjalistyczne agencje powiązane z ONZ (Gender Inequality Index), Bankiem Światowym (raport Doing Business), OECD (Unit Labour Cost), i trzecim sektorem (wskaźnik percepcji korupcji opracowany przez Transparency International i indeks wolności gospodarczej przygotowywany przez The Heritage Foundation). Model neoliberalny – przyjęty w Polsce i innych państwach niegdyś należących do Bloku Radzieckiego – wydaje się nie realizować celu harmonijnego rozwoju społecznego i wyraźnie ustępuje modelowi skandynawskiemu. Szwecja – a wraz
z nią inne opisywane państwa Skandynawii – w perspektywie średniej odniosła sukces, przeistaczając się z państwa, którego obywatele umierali z głodu w kraj powszechnej wolności i dobrobytu.

Adamczyk, Marzena. 2012. “Współczesny kryzys finansowy – przyczyny i konsekwencje dla gospodarki światowej” w: Wyzwania gospodarki globalnej. Prace i Materiały Instytutu Handlu Zagranicznego Uniwersytetu Gdańskiego, nr 31, Gdańsk: Uniwersytet Gdański.
Andersen, Torben M. 2007. The Scandinavian model: prospects and challenges, CESifo Working Paper, No. 1903, Center for Economic Studies and ifo Institute (CESifo), Munich.
Anioł, Włodzimierz. 2013. s. 113 Studia Europejskie, Vol. 1/2013, Warszawa: Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego.
Barth, Erling, Karl Ove Moene, Fredrik Willumsen. 2014. “The Scandinavian model – an interpretation” w: Journal of Public Economics 2014, vol. 117, 60-72.
Braudel, Ferdinand. 1999. Historia i trwanie. Wydanie 2, Warszawa: Czytelnik.
Czech, Sławomir. 2013. „Wielowymiarowość szwedzkiego modelu państwa dobrobytu: tożsamość wspólnotowa, grupy interesu i duże przedsiębiorstwa” w: Studia ekonomiczne nr 156. Systemy gospodarcze i ich ewolucja. Aspekty mikro- i mezoekonomiczne, Dominika Bochańczyk-Kupka, Stanisław Swadźba (red.), Katowice: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, 118.
Dziworska, Krystyna, Anna Górczyńska,. 2017. „Współczesne dylematy poszukiwania nowego ładu gospodarczego” w: Współczesna Gospodarka, Vol. 2 (2017), Gdańsk: Uniwersytet Gdański.
Gołębiowski, Grzegorz, Piotr Szczepankowski. 2008. „Czynniki atrakcyjności północnoeuropejskiego modelu kapitalizmu. Implikacje dla Polski”, w: Polityka wzrostu gospodarczego w Polsce i Unii Europejskiej. Jan Leszek Bednarczyk, Sławomir Bukowski, Wiesław Przybylska-Kapuścińska (red.). Warszawa: CeDeWu Wydawnictwa Fachowe.
Grzela J., Bieniek B. 2022. „Od idei do faktu – droga Szwecji do NATO”, Roczniki Nauk Społecznych, Tom 14(50), nr 4-2022, Lublin: Towarzystwo Naukowe KUL, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Hązła M. 2021. „Azjatycki model rozwojowy i możliwości jego zastosowania przez kraje rozwijające się”, Zeszyty Studenckie „Nasze Studia” Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, nr 11 (2021)
Konopacki, Stanisław. 2008. „Problem suwerenności w Unii Europejskiej”, Studia Europejskie, Vol. 3/2008, Warszawa: Centrum
Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego.
Lieder, Wojciech. 2012. „Szwedzki model państwa opiekuńczego. Geneza, założenia, praktyka”, Portal Spraw Zagranicznych: http://psz.pl/117-polityka/szwedzki-model-panstwa-opiekunczego-geneza-zalozenia-praktyka, [accessed on: 29.02.2016].
Łastawski, Kazimierz. 2011. „Sytuacja geopolityczna Polski po przemianach ustrojowych i wstąpieniu do Unii Europejskiej”, Studia Europejskie, Vol. 1/2011, Warszawa: Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego.
Makowski, Grzegorz. 2008. Korupcja jako problem społeczny, Warszawa: Trio.
Prusek, Andrzej. 2017. „Strategiczne wyzwania Polski w pokryzysowych uwarunkowaniach rozwoju” w: Zeszyty Naukowe Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Zielonej Górze, Vol. 4(6) (2017), 145.
Stirk, Peter M.R. 1996. A History of European Integration since 1914, Londyn: Pinter.

Bazy danych w zasobach WWW:
1.    OECD. 2016. http://stats.oecd.org/, [dostęp: sierpień 2016]\
2.    The Heritage Foundation, http://www.heritage.org/index/ranking, [dostęp: 8.08.2016]
3.     The World Bank Group. 2020. http://www.doingbusiness.org, [dostęp: marzec 2020]
4.     Transparency International. 2016. www.transparency.rg/about, [dostęp: sierpień 2016]