Wpływ pandemii COVID-19 na gospodarki wybranych krajów Unii Europejskiej
Authors
Izabela Sienkiewicz
PRACOWNICA BIURA EDUKACJI NARODOWEJ INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ W WARSZAWIE, DOKTORANTKA SZKOŁY GŁÓWNEJ HANDLOWEJ W WARSZAWIE; INTERESUJE SIĘ SZEROKO POJĘTĄ TEMATYKĄDOTYCZĄCĄ GRECJI ORAZ PROBLEMATYKĄ MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH I ETNICZNYCH W XX I XXI WIEKU.
E-MAIL; I.KUBASIEWICZ@GMAIL.COM
ORCID 0000-0001-6834-1280
- Volume 5 Issue (1) 2021
43-59
Nowy, niejasny do końca wirus był szokiem dla świata dwudziestego pierwszego wieku. Jednak poza względami zdrowotnym i społecznym, spowodował także wstrząs w gospodarce. Łatwość, z jaką wydaje się przenosić, w połączeniu z rosnącą liczbą nowych przypadków oraz stosowaniem środków dystansowania społecznego, stworzyły atmosferę strachu i niepokoju. Izolacja, niezbędna dla powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa, wymaga zastosowania środków nadzwyczajnych ograniczających wolności obywatelskie, czego skutkiem jest wyhamowanie gospodarek krajów dotkniętych pandemią.
Poszczególne kraje stosowały różne elementy polityki gospodarczej, by ograniczyć skalę recesji. Artykuł ma na celu zobrazowanie wpływu pandemii na gospodarki Unii Europejskiej, z uwzględnieniem czynników popytowych i podażowych.